Nové příběhy/Nové príbehy

Tento príbeh na pokračovanie vymýšľajú žiaci oboch partnerských škôl, v písaní sa striedajú a vzájomne si príspevky ilustrujú. 

 

Nový príbeh o psíčkovi a mačičke „Ako sa spolu...“

 

Prišiel psíček do školy. Dostal tri jednotky z matematiky, lebo videl, že v triede V. B žiaci veľmi super pracovali. Vybrali si z tašky knihy a začali čítať príbeh O psíčkovi a mačičke. Pani učiteľka mu povedala, že sa má doma učiť, lebo nevedel čítať. Deťom sa psíček páčil. Tešili sa, že majú takého dobrého kamaráta. Preto mu pomohli s učením.

Po vyučovaní sa išli spolu hrať na ihrisko. Hádzali mu loptičku a on si ju s radosťou priniesol. Blízko ihriska spadla do vody nielen loptička, ale aj jedno dievčatko. Psíček skočil do vody a dievčatko smelo vytiahol. Psíček dostal za záchranu dievčatka od detí medailu. Škoda, že to nevidela mačička. Bola by naňho pyšná.

Eliška, V.P, HK

Kočička Ája byla moc ráda, že se pejsek zachoval tak statečně a zachránil holčičku před utopením. Pejsek je dobrý počtář, když dostal tak pěkné známky z matematiky. Doufáme, že už ho jeho kamarádi z V.B naučili i pěkně číst.

Kočička má také své kamarády, ve třídě  V.P jich má 7 a moc se jí u nich líbí. Chodí s nimi na vycházky, do solné jeskyně a protože se blíží vánoce, tak když bude hodná, půjde s nimi do divadla. 6.12.2011 se chystá na pohádku " Josífek a Maruška mají děťátko". Záleží však na tom, jestli do toho divadla půjdou všichni žáci, nebo jen kočička sama. V pátek 2.12. totiž  přijde do školy čert, anděl a Mikuláš a doufáme, že si nikoho z V.P neodnesou a snad ani kočičku.

Tomáško, V.B, LV

Aj žiaci V.B triedy sa boli pozrieť na Mikuláša, ktorý prišiel 6. decembra do nášho mesta Levice na námestie. Bol tam aj čert, anjel a sobík, ktorý spieval a tancoval. Čert kradol deťom cukríky. To sa ale psíčkovi nepáčilo. Prišiel anjel a povedal, že je tam veľký neporiadok. „Deti, teraz aj so psíčkom urobíme poriadok.“

Deti aj psíček sa zahrali na pantomímu. Akože... zametali, utierali prach, umývali okná, žmýkali prádlo a zbierali cukríky. Psíček nazbieral veľa cukríkov. Najviac zo všetkých. Potom ich spolu s Mikulášom a anjelom rozdali deťom za to, že pomáhali upratovať. Deti si potom zahrali divadielko o neposlušnom čertovi a dobrých deťoch. Nakoniec si spolu zaspievali pieseň „Jeden pomaranč sa zaľúbil raz do Darinky-mandarínky“. Jéj, ale im bolo spolu veselo!

Filip, V.P, HK

Konečně zasněžilo! Stromy byly obalené sněhem. Domy měly bílé střechy. Chodníky a silnice byly zachumelené. Zmrzlé rybníky rovněž zapadal sníh.

Děti s kočičkou Ájou z toho překvapením div neomdlely. Okamžitě si všichni oblékly bundy, čepice, rukavice a šály. Obuly si zimní boty a vyrazily do té chumelenice. Prošlapovaly hlubokým sněhem, který jim pod botami zpíval tu známou písničku.

Kluci běželi pro sáňky do kůlny. Kočička si k nim přisedla. A to vám byla jízda! Děti společně s Ájou postavily sněhuláka. Byl celý bílý s hrncem na hlavě, mrkví místo nosu a koště bylo ze smrkových větviček. "Kdyby tu tak s námi byl pejsek", řekla kočička dětem.

Kristián, III.B, LV

Psíček Edo sa tiež hral s deťmi v snehu, lebo aj na Slovensku ho napadalo takmer po kolená. Guľovali sa, sánkovali, stavali snehuliakov, zabávali sa spolu, lyžovali aj šmýkali a jašili sa.

Radek, V.P, HK

Edo sa šmykol, spadol a poranil sa. Kričal: „Pomóc, bolí ma labka!“. Deti si mysleli, že si z nich robí srandu a smiali sa mu. Pribehol Paťko a zbadal, že psíček má labku celú opuchnutú. Zobral svoj šál a nôžku mu obviazal. Vtom si deti spomenuli, že aj v knižke O psíčkovi a mačičke sa psíček poranil a mačička ho ošetrila.

Andrea, V.P, HK

„Júj, škoda, že tu s nami nie je mačička, tá by mi nôžku krásne ošetrila a vymyslela by pre mňa rozprávku s dobrým koncom,“ vzdychol si psíček Edo.  Aby nebol smutný, deti ho odniesli do III.B triedy, z vankúšov mu urobili mäkkú postieľku a zaspievali mu pesničku, ktorú sa učili na hudobnej výchove – „Čižíček, čižíček, vtáčik maličký“.

Potom mu prečítali rozprávku. Už nebol smutný, lebo vedel, že má v škole dobrých kamarátov. Rozhodli sa, že o tom napíšu mačičke list.

Kočička byla ráda, že se o jeho poraněnou tlapičku děti postaraly místo ní. Určitě to udělaly dobře a pejsek se brzo uzdraví. Zase bude běhat venku se svými kamarády. Jaro už je za dveřmi, tak se na něj všichni moc těšíme.

 

Nikolka, III.B, LV

 

Zaklopala na dvere,

priniesla nám kvety,

zohreje nás slniečkom,

tešia sa už všetci.

 

Už je tu, JAR je tu!

Vítajme ju, deti,

vybehneme na lúku,

dobrá správa letí!

 

Aj mačička Ája

s kamarátom Edom

obdivujú snežienku

s krehkým bielym kvetom.

 

Do malého denníčku

zapíšu si s deťmi,

čo nového zažili

cez tieto jarné dni.

 

V Leviciach a v Danete,

kamaráti naši,

tie najlepšie na svete

nájdete tu deti.

 

So psíčkom a mačičkou

celý rok sa hrajú,

čítajú a vymýšľajú,

dobre sa spolu majú.

 

Rady by sa stretli,

bývajú však ďaleko,

bolo by im veselo,

tešil by sa aj Edo.

 

Sadli teda k počítaču,

napísali listy,

že sú všetci zdraví

a majú sa radi.

 

Prečítajte, nech sa páči,

veľkí, ba aj malí,

naše Nové príbehy

o Edovi a Áji.

 

A presvedčte sa, že NÁS eTwinning baví!

 

A hurá! Opravdu už je to tady a začalo nám jaro. Kočička Ája už nemusí nosit rukavičky ani šálku a je moc ráda. Sluníčko je její kamarád.

Paťko, III.B, LV

Vydala  se na vycházku, aby mohla pejskovi Edovi napsat dopis, co už u nás sluníčko všechno udělalo. Vytáhlo ze země první kytičky, nejen sněženky a bledule, ale také petrklíče, krokusy, modřence… no a také kočičky už jsou na větvích jívy! Ája je pro Edu namaluje.

Michaela, IV.P, HK

Jen malou chviličku si Ája prohlížela sousední zahrádky a už – už pospíchala domů. Proč? Vidí, že ji čeká spousta práce. Pro začátek by stačilo vyhrabat starou trávu z malé zahrádky u jejího kočičího domečku.

Ája měla štěstí. Cestou zpět potkala hned šest dětí, které jí nabídly svou pomoc. S prací pomáhali dva Tomášové, pak také jeden Kubík, ale i holčičky - Verča, Dominika a Míša. Práce hezky ubíhala, sluníčko svítilo a den byl tak vydařený!

Melinda, VI.B, LV

 

Sluníčko už pěkně hřeje,

kočička se jenom směje,

jestlipak je na Slovensku

stejně jako u nás venku?

 

Ája se v závětří protahuje,

na dětičky pokukuje,

copak to tu dělají?

Pokoje mi nedají.

 

Děti mají plno práce,

pomáhají na zahrádce,

hráběmi se ohánějí,

po práci pak dovádějí.

 

Kočička to sleduje,

potichu si libuje,

až to všechno uklidíme,

společně si zařádíme.

 

Už se všichni těšíme,

jak se spolu fotíme,

pošleme to Edovi,

ať nám rychle odpoví:

"Co se děje na Slovensku?"

 

Luky, VII.A, LV

 

Na Slovensku je to tak,

priletel už prvý vták,

bocian, kačka, lastovička –

z pierok čierno-biele tričká

na slnku si presúšajú,

veselo si štebotajú.

 

Jar, jar je tu, milé deti!

Na jabloni prvé kvety

pohostenie ponúkajú,

malé včielky prilákajú

svojou vôňou, krásou farieb.

Edo šteká: „Hurá, jar je!“

 

Šteká, skáče, skuvíňa,

slniečko si užíva.

Spolu s ním aj Melinda,

Šimon, Lucka, Lacko.

Psíček Edo robí kruhy

do vodných mlák packou.

 

6.B sa celá teší,

že už prišla jar.

Slniečko nám ukázalo

svoju pravú tvár.

Neveríš? Tak choď sa pozrieť...

U nás, na dvor školský!

Mačičke aj psíčkovi

lúčmi očká šteklí.

 

Kočička Ája dnes byla na návštěvě ve třídě 1.P, ale byla trochu smutná, protože venku pořádně pršelo.

"Ájo, pojď přečteme si nějakou hezkou pohádku, ať nám to čekání na pěkné počasí lépe uteče!" A tak si s paní učitelkou a s dětmi přečetli pohádku O Budulínkovi. Všichni napjatě poslouchali a když paní učitelka čte o hrášku, tu dostane kočička Ája nápad, co kdyby jsme si hrášek vypěstovali, a přidá se Zbyněk nadšeně volá: "Jahůdky, taky jahůdky!" A Ája už vůbec není smutná.

Dávid, X.A, LV

Druhý den svítí sluníčko a Ája jde s dětmi koupit semínka hrášku a sazeničky jahůdek. Jé to se všichni těšíme, až na naší školní zahradě zasadíme semínka a sazeničky. Martin i Lukáš Áje pomohli a protože poslouchali paní učitelku Marcelku, jak blízko se dávají semínka hrášku, aby nebyly moc blízko ani daleko, pěkně se jim dařilo semínka zasadit. Kočička Ája přinesla sazeničky jahůdek, a hned dostala chuť na  jahodový dort. To si Ájo ale musíme počkat, budeme sazeničky zalévat a když se jahůdky začervenají, třeba si upečeme jahodový dort.   

Tánička, I.A PrŠ, LV

Aj deti v Leviciach pestujú v školskej záhrade jahôdky. Naozaj ich dobre zalievali, lebo čoskoro sa začervenali. Deti so psíčkom Edom sa veľmi potešili. Tie najsladšie a najkrajšie si hneď obrali a niektoré aj ochutnali. Keďže sa blíži Deň detí, tak si naozaj upiekli jahodovú tortu. Piekli ju s pani učiteľkou, aby to nedopadlo tak, ako s tortou, ktorú piekli psíček s mačičkou v príbehu z knižky.

Martin, V.P, HK

Deti si svoj Medzinárodný deň detí 1. júna naozaj užijú. Pôjdu so psíčkom Edom do kina, zahrajú sa zábavné hry, ale si aj pochutnajú na výbornej torte. Keďže v našej škole je veľa dobrých a šikovných detí, so sladkou tortou sa rozdelia. Vtom si psíček spomenul aj na svoju kamarátku mačičku, či sa aj jej s deťmi podarilo upiecť chutnú maškrtu. Rozhodol sa, že svoj kúsok jej pošle v balíčku. Do balíčka pribalil aj fotku detí s tortou, aj novú bodkovanú mašľu, aj malú loptičku, čo našli deti stratenú v kríkoch na školskom dvore, poslal jej aj vyšívané srdiečko od detí z V.B, pohľadnicu z III.C, tri ovocné cukríky od detí z materskej školy a jednu bábiku z vlny od detí z III.B, aby sa mala s čím hrať. Pre deti poslal tento odkaz: „Psíček Edo praje všetkým deťom všetko najlepšie k MDD.“

To ale náš dobrosrdečný psíček netušil, že torty sa v balíku poštou neposielajú. Balíček previazal zeleným špagátikom a napísal adresu:

Mačička Ája

Hradec Králové

Česko

Namočil si labku do mištičky s farbou a namiesto pečiatky otlačil svoju labku na balíček. A čakal, čo mu Ája napíše. Či jej jahodová torta poslaná z Levíc chutila. Čakal, čakal, zabával sa s deťmi, potom zase čakal, čakal a čakal...

 

Ája se rozhodla, že Edovi napíše dopis:

Milý Edo,

moc Ti děkuji za balíček.

Bohužel, kousek dortu, který jsi mi poslal, už vůbec jako dort při rozbalení balíčku nevypadal. V krabičce byla jedna rozpatlaná hrouda a kdybych nevěděla, že to má být dort, ani bych to nepoznala. Byla jsem z toho smutná a pořád měla strašnou chuť na sladké. Kamarádi z 5.P mi udělali radost. Martin  slavil 19. narozeniny, tak mi kousek jejich dortu nechal. Nebyl sice s jahodami, ale s višněmi a bylo to také moc dobré.

My se všichni už moc těšíme na prázdniny a plánujeme kam pojedeme. Na dveře jsme si ve třídě udělali okno s výhledem na moře a každý tam má svoji lodičku. Dokonce tam jsem na jedné lodičce i já. Doufáme, že nám vyjde počasí a nebude žádná silná bouře a velké vlny, a že se po prázdninách zase sejdeme ve škole. Kam plánuješ jet Ty? Co budeš dělat, když zůstaneš ve škole sám?

Julko, V.B, LV

Přeji Ti šťastnou volbu při rozhodování a kdybys nevěděl kam, tak můžeš klidně přijet do Hradce Králové. Ráda Tě uvidím a můžeme nějaký pěkný výlet podniknout spolu. Ve dvou se to lépe táhne, tak popřemýšlej a určitě se ozvi!!!!!

"Tvoje Ája"

Psíček Edo sa listu od mačičky veľmi potešil. Prečítal si ho päťkrát za sebou. Čítal ho potichu, nahlas, vymyslel si melódiu a zaspieval si ho, prečítal ho aj svojim kamarátom – deťom v škole. Lenže deti sa začali smiať: „Ale Edo, Edo! To sa predsa nerobí! Torty sa v balíčkoch neposielajú.“ „To mi ešte nikto nepovedal“, smutne odpovedal psíček. „Chcel som mačičke urobiť radosť. Mačičky predsa bývajú maškrtné, a toto ja zase dobre viem!“, pochválil sa Edo.

Deťom bolo ľúto, že bol psíček smutný. Rozhodli sa, že mu pomôžu. Upečú mu novú tortu. Smotanovú. Tú majú mačičky najradšej. „Milý náš Edo, mačička Ája ťa pozvala na návštevu. Také milé pozvanie sa neodmieta. My všetci budeme so svojimi rodinami na prázdninách. Najradšej by sme si ťa všetci zobrali so sebou, ale to sa nedá. Pôjdeš teda do Hradca Králové. A tak nebudeš sám ani ty, ani Ája. Aj na sladkej torte si pochutnáte spoločne.

Sabina, VII.Z, HK

„Juchuchú! To je výborný nápad!“, potešil sa Edo. A vybral sa z Levíc na výlet za svojou kamarátkou Ájou. Cestou sa vypytoval každej mačičky, ktorú stretol, či náhodou nepozná mačičku Áju a kadiaľ má ísť. A od tej doby psíky štekajú na mačičky. Nie preto, že sa na ne hnevajú, ale preto, že sa im zdravia. Veď možno niekto z nich pozná Eda alebo Áju.

Nikola, VII.Z, HK

.........................................................................................................................

Milé deti, tu sa náš školský príbeh končí. V tejto našej rozprávke zvonček nezazvoní (iba ak ten školský). Psíček Edo a mačička Ája sa stretli. Od tej doby sú najlepšími priateľmi. A aké veselé dobrodružstvá spolu zažili? To sa dozviete, keď si cez prázdniny prečítate knižku Rozprávky o psíčkovi a mačičke, ktorú pre vás napísal pán spisovateľ Josef Čapek. Prajeme vám veselé čítanie.

 

Deti z Levíc a Hradca Králové napísali

Nový príbeh o psíčkovi a mačičke „Ako sa spolu skamarátili“.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

Kniha ke stažení zde: NOVY PRIBEH.docx (4,7 MB) nebo v powerpointu: Kniha NOVÝ PŘÍBĚH.pptx (5,8 MB)